Kniha návštěv

Datum 11.12.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: skladba stěny

Odpovědět

Dobrý den paní Svobodová, těžko se odpovídá na Vaši otázku když neznám podrobnosti. Pakliže svůj dům cílíte jako pasivní, máte naprojektovány zasklení trojskly, výměnu vzduchu rekuperací - pak jsou hodnoty izolace na místě. Pakliže cílíte svůj dům jako nízkoenergetický či jednoduše "dům, kde neproděláte majlant na ročním provozu", stačí u obvodových stěn naprosto 12+16cm izolace (vynechejte 4cm v předstěně-ušetříte nějakou tu tisícovku, případný rosný bod bude určitě ve fasádě). Nevím, jestli máte naprojektovanou rekuperaci - mnoho výrobců dřevostaveb nabízí svoje domy jako nízkoenergetické či dokonce pasivní, ve skutečnosti se bez rekuperace i s Vašimi hodnotami zateplení v energetickém průkazu na hodnoty PD či NED prostě nedostanete.

Datum 16.11.2010

Vložil Pavla Žeravíková

Titulek difuzně otevřená konstrukce

Odpovědět

Dobrý den,
stavíme dřevostavbu svépomocí. Dřevostavba byla projektována jako difuzně uzavřená. Skladba směrem z vnějšku: fasáda, 10 cm polystyren, 125 mm osb, 14 cm hranolová konstrukce vyplněná mineralni vatou, parozábrana, 4 cm instalační mezera, sadrokarton. Podle projektu byly připraveny panely oplaštěné z vnější strany deskou Durelis tl. 125 mm. Během těchto příprav, jsem se dočetla o difuzně otevřených konstrukcích. V této chvíli máme postavenou hrubou stavbu. Protože chci stavbu difuzně otevřenou, postupovala bych takto: Desku Durelis bych v hustotě 8 cm od sebe provrtala malými dirami, misto polystyrenem bych stěny z vnějšku zateplila mineralní vatou 10 cm + difuzně otevřený fasádní systém. Z vnitřní strany bych samozřejmě dala osb jako parobrzdu. Je můj postup správný? Je možné to takto zrealizovat nebo nemám již v tomto bodě na výběr a musím dát parozábranu?
A nebylo by ještě řešením provrtanou desku Durelis pod fasádní vatou zaklopit dřevovlaknitou deskou nebo odvětrat pomocí dřevěného roštu? Děkuji, Pavla Žeravíková

Datum 16.11.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: difuzně otevřená konstrukce

Odpovědět

Dobrý den paní Žeravíková,

ano, i toto řešení, tj. navrtat Durelis a přidat OSB na vnitřek jako parobrzdu (bez parotěsné folie) je řešení. Nejsem zastánce difůzně otevřených ani uzavřených staveb, klíčová je kvalita a vzduchotěsnost. Na Vašem místě bych místo zdlouhavého vrtání do Durelisu ponechal a zrealizoval naprojektovaný systém difůzně uzavřené stavby. Případné navýšení rozpočtu (další OSB, minerální vata oproti EPS) bych investoval do rekuperační jednotky či dovolené. Oboje Vám v životě přinese více:-)
Rozdíl v užívání a pobytu v dřevostavbě difůz. uzavřené/otevřené konstrukci nepoznáte, ušetřené peníze bych v domě investoval do lepších oken či izolací.

Datum 13.09.2010

Vložil Jaroslav Pospíšil

Titulek difúzně otevřené stavby

Odpovědět

Dobrý den, máte skvělé stránky!
Rád bych se zeptal na difúzně otevřené stavby. Návrh od firmy je: sádrokarton // minerální vlna 8 cm // OSB deska // nosná konstrukce 18 cm vyplněná minerální vatou // dřevovláknitá deska 6 cm // fasáda a částečně odvětrávaný modřín. Je to rozumná varianta?
Druhá otázka se týká výstavby: proč se vlastně u difúzně otevřených staveb postupuje zevnitř ven? A jak se zamezuje nasáknutí vaty vodou při výstavbě? Není v tomhle velké nebezpečí?
Mohl byste, prosím, poradit (snad i jiným zájemcům)?
Díky
Jaroslav Pospíšil

Datum 17.09.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: difúzně otevřené stavby

Odpovědět

Dobrý den pane Pospíšile, uvedená konstrukce je v pořádku a atakuje hodnoty pasivního domu (tepelněizolačními vlastnostmi). Vytkl bych snad zbytečně velkou 8 cm mezeru před sádrokartonem. Slouží jako instalační mezera (stačí i 4 cm) a ubírá Vám vnitřní užitnou plochu.
U difůzně otevřených staveb, resp. i u difůzně uzavřených, je třeba stavbu co nejdříve tzv. "zavětrovat", tj. zrealizovat její tuhost OSB deskami (které jsou v našem případě na vnitřní straně).
Nasáknutí vaty při výstavbě - dobře časově naplánovat práci co se týče zakrytí vaty - zabránit jejímu styku s vodou. Výrobci (Knauf i Isover) Vám na druhou stranu tvrdí, že vata nacucaná vodou po vyschnutí má identické vlastnosti jako před nasáknutím vodou.

Datum 13.04.2010

Vložil Alena Hyánková

Titulek dřevostavba v záplavové oblasti

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se stane s dřevostavbou, která byla zaplavena vodou? Děkuji.

Datum 14.04.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: dřevostavba v záplavové oblasti

Odpovědět

Tak s dřevostavbou po záplavách jsem se osobně nesetkal, nicméně po velké vodě by musela následovat výměna tepelné izolace (vata) ve stěnách do výšky postižení. Čili pryč sádrokarton, záklop, vata v obvodové stěně. Dřevo jako takové vyschne (je-li přístup vzduchu), nicméně vata při takovéto vlhkosti bude zdegradovaná. Konstrukčně dřevostavba (je-li dobře provedená) samozřejmě vydrží.

Datum 08.03.2010

Vložil Jan Zaorálek

Titulek Výběr firmy

Odpovědět

Dobrý den, chceme si nechat postavit dřevostavbu a jsme ve fázi výběru firem. Jsme na rozpacích, jen málo firem nám udělalo cenovou nabídku, ostatní se neozvali nebo odmítli. Mohl byste nám pomoci při výběru firmy nebo poradit kdyžbychom se rozhodli postavit svépomocí? Zaorálkovi

Datum 08.03.2010

Vložil Pavel Šimek

Titulek Re: Výběr firmy

Odpovědět

Samozřejmě, že mohu pomoci při výběru dodavatele - ze zkušeností při dozorech Vám mohu doporučit firmy velmi kvalitní, kvalitní a naopak varovat kde se můžete spálit. Projít a zrevidovat cenovou nabídku je pak dalším automatickým krokem.
Pakliže plánujete stavbu svépomocí, měl by vás vést váš projektant - ne vždy tomu tak je a i zde jsem k dispozici - skladba stěny, konstrukční detaily apod.

Datum 06.02.2010

Vložil Jarka

Titulek Super stránka,

Odpovědět

aj blog o stavbe Vášho domu. My tiež staviame drevostavbu
http://pasivnydom.blog.cz .