Během dlouhé doby, co funguji jako TDI v oboru dřevostaveb, jsem prošel téměř každou firmu, která staví dřevostavby u nás. Narazil jsem na naprosté profesionály, od kterých bych neváhal si postavit dřevostavbu pro sebe, tak na naprosté amatéry, kteří lepí parotěsnou folii páskou na balíky z Tesca. Jak ale poznat, která firma je kvalitní a která ne? V následujícím období budu publikovat několik článků, kde se dozvíte:

- rozdíl v nabízené kvalitě firmy. Každá firma se chvástá, že právě ona staví nejkvalitněji a používá nejkvalitnější materiály. Jak je možné, že jsou stále firmy, které staví z mokrého (nevysušeného) dřeva, dále z vysušeného a pak samozřejmě z KVH hranolů. Jak je možné, že firma deklaruje, že staví z KVH hranolů, ale na krov použije mokré dřevo. 

- difůzně otevřená či difůzně uzavřená stavba. Můj každodenní chleba při komunikaci a výběru skladby s klientem. Počtete si, jak je možné, že stále drtivé většině firem prochází česká finta v podobě difůzně otevřeného domu, která má pouze difůzně otevřené stěny, strop (podhled, šikmina) je však s parotěsnou folií (=difůzně uzavřený)

- TOP 5.  Tato rubrika bude sledovat ty největší průšvihy, kterých se firmy (nejen malé) dopouštění. Základy bez železa, lepení parotěsu páskou na vztuchotechniku, dům postavený na cizím pozemku, totální podcenění statiky domu - ke konci roku to tedy bude raketa, podobně jako staví Raketa Stav, vid  eo zde nebo další zde

 

 

Nezávislý stavební dozor nebo-li technický dozor investora (TDI), Vás provede celou výstavbou Vašeho rodinného domu.

V mé praxi se řídím 2 zásadami:

1. Vy chodíte do práce, dozor za Vás kontroluje.

2. 100% cena = 100% kvalita. Zhotovitel se nemůže odchýlit od kvality a pakliže ano (po dohodě s klientem), následuje sleva z ceny či korekce stavu.

 

Jestliže si necháváte stavit dřevostavbu externí firmou bez vlastního dozoru, můžete se spoléhat na její důslednost, že vám stavbu postaví tak kvalitně, jak je to jen možné. Nebo můžete každý den kontrolovat práci řemeslníků (jestliže technologii rozumíte) a pak můžete mít jistotu, že je vše v pořádku. Tuto úlohu ale můžete svěřit tzv. nezávislému stavebnímu dozoru, který tuto kontrolní funkci obstará za vás – vy pak můžete klidně chodit do práce a jen se večer podívat do emailu na report s fotkami, jak pokračuje výstavba.

Samozřejmostí je také představební servis - pomohu Vás nasměrovat a odpovědět na otázky jako: jakou stavební firmu vybrat, korekce cenové nabídky, smlouvy o dílo apod.

Nezapomínejte - výstavba RD je největší životní investicí, mít k sobě partnera, který ji ochrání, se vyplatí. 

 

      

Novinky

NED či EPD?

31.08.2009 22:38
V minulém článku jsem lehce zabrousil do problematiky „škatulkování“ domů mezi nízkoenergetické (NED) či energeticky pasovní domy (EPD). Jen pro osvěžení – zajímáme se o množství tepla, které je potřebné k vytápění narok, vztažené na 1 m2 podlahové plochy – NED potřebuje do 50 kWh/m2,...

Ušetříme a ještě ekologicky

25.08.2009 09:37
Mnohdy zajímavé jsou návrhy či koncepty budoucích majitelů (nejen) dřevostaveb co se týče volby způsobu vytápění. Nebudu zde rozepisovat výhody či nevýhody jednotlivých alternativ, ale pojďme se podívat na jeden fakt, který se dá stručně pojmenovat „ušetříme a ještě...

Proč zvolit dřevostavbu?

07.08.2009 22:36
Dřevostavby jako takové nejsou u nás příliš rozšířeny, poslední dobou se ale trend začíná měnit. Za vše může mj. i tlak na tradiční zděné materiály, donedávna bylo dřevo používáno pouze na konstrukci střechy a použití v jiných částí stavby bylo označováno jako za nedostatečné. Pojďme se...